Lukuvuoden TJ-laskuri: tänään enää viikko! 🙂
Uusilla Alfoilla (tai puolella niistä) on (ehkä) suuri päivä huomenna. Meidän muiden on sen sijaan hyvä pysähtyä muistelemaan kulunutta lukuvuotta.
Muistatko syksyn toogat ja uuden tempparijakson jännittämisen? Entä kevään hajautukset tai klinikkaristeilyn draaman?
Vielä ennen keskussairaalan tai tk:n käytäviä voi rentoutua kevään viimeisillä tapahtumilla. Oletko koskaan käynyt telinvoimistelemassa?
Paljon onnea alfat 2025, ja tsemppiä alkavaan viikkoon kaikille!<3
LKS
- Hyvinvointitiimin telinevoimistelutunti 20.5.
- Kerhotukiuudistus!
- Roskakävely!
Tiedekunta/Yliopisto
- Tiedekulman pörriäisilta!
- Biomedicumin kevätsiivous!
Tapahtumat
- Pizzaa ja Psykiatriaa 22.5. klo 17
Mahdollisuudet
- CP-seminaari 3.12.2025
- Tule mukaan kehittämään tulevaisuuden lihavuuden hoitoa!
Työpaikat (Klinikalle.fi)
- Avustajaksi EACPT2025-kongressiin 29.6.-1.7.2025
- Etsitään opiskelijoita myrkytysten hoito -livedemonstraatioon!
Tutkimuskutsut
- Osallistu kokeelliseen biosignaali-tutkimukseen
- Tutkimuskutsu autististen opiskelijoiden hyvinvoinnista opinnoissa
Muut järjestöt
- Toivo mielessä vertaisryhmä
Anna palautetta LKS:n hallitukselle Palautelomake
LKS:n jäsenkortti (salasana Tenttiarkistoon): kide.app/wallet
LKS:n nettisivut: lks.fi
HLKS:n nettisivut: hlks.fi
LKS Instagramissa: @kandiseura
Meilahden ruokalistat: lks.fi/ruokalistat
Työpaikka? klinikalle.fi
LKS
-
Hyvinvointitiimin telinevoimistelutunti 20.5.
Kaipaako kehosi temppuilua? Katsoitko viime kesänä Olympialaisten telinevoimistelua miettien, mikseivät äiti ja iskä ikinä vieneet sinua jumppaamaan, tai haluaisitko vain päästä kokeilemaan, miten lapsena opitut kärrynpyörät ja kuperkeikat vielä sujuvat?
Nyt sinulla on mahdollisuus päästä kokeilemaan telinevoimistelua tiistaina 20.5. klo 19:00-20:30 Töölön kisahalliin, ja vielä ilmaiseksi!
Opiskelijakollegat Lotta Hakkarainen, Nico Jakovleva ja Emmi Salonen pitävät ohjatun voimistelutreenin, jossa pääset haastamaan itseäsi erilaisilla telineillä ja tempuilla. Aikaisempaa lajitaustaa ei tarvita, ota mukaan vain reipas mieli, joustavat vaatteet ja juomapullo!
Salivuoron on meille mahdollistanut HIFK Gymnastics.
Ilmoittautuminen tapahtuu seuraavan forms-linkin kautta ma 20.5. klo 12 alkaen: https://forms.gle/
XBZi38Brg6Xz5HSdA Paikat täytetään ensisijaisesti LKS:n jäsenille ja nopeusjärjestyksessä. Kaikille lomakkeen täyttäneille ilmoitetaan, pääsivätkö he mukaan vai eivät. Jos oletkin paikan saatuasi estynyt, ilmoitathan siitä mahdollisimman pian hyvinvointi(at)lks.fi, niin annamme paikan seuraavalle jonossa.
Nähdään Kisiksellä!
-
Kerhotukiuudistus!
Hei Seuran jäsenet,
Vuoden 2025 aikana on suunnitteilla kerhotukiuudistus-projekti, jossa tarkoituksena on muuttaa kerhotukien jaossa käytettävää kaavaa sekä tarkastella uudelleen kerhotuen jaon kriteereitä. Tavoitteena on selventää kerhotukien jakamista sekä kerhoille että valtuuskunnalle.
Tässä alla on liitteenä dokumentti, jonka kerhotukiuudistustyöryhmä on laatinut. Dokumentti on alustavaa pohdintaa ja ehdotuksia asioista, joita tukilaskurissa otettaisiin tulevaisuudessa huomioon. Ehdotusta on ollut myös tekemässä talousvaliokunta sekä ympäristö- ja yhdenvertaisuustiimit.
Pyydämme nyt kerhoilta ja muilta seuran jäseniltä kommentteja ja ajatuksia oheiseen dokumenttiin sekä ylipäätään kerhotukien jakoon. Vastaukset tulee lähettää tähän osoitteeseen (valtuuskunnan-pj@lks.fi) viimeistään keskiviikkona 28.5.
https://drive.google.com/file/d/1uGYaQuXK7022ONBvYchzB-82BITup4TR/view?usp=share_link
-
Roskakävely!
Roskakävely maanantaina 19.5. klo 16 🌱
Lähde mukaan ympäristö- ja hyvinvointitiimien järjestämälle keväiselle roskakävelylle, jossa puhdistamme yhdessä lähiluontoa ja nautimme ulkoilmasta hyvässä seurassa 💚. Tapahtuman päätteeksi suuntaamme Sibeliuspuistoon Duodecimin sponsoroimalle piknikille – luvassa rentoa tunnelmaa ja kävelyn päätteeksi masut täyteen! 🍇🍉
Lähtö: Mocomasta klo 16
Varusteet: Saat käyttöösi roskapihdit ja roskasäkkejä! 🫶🏻 Halutessasi voit ottaa mukaan omat esim. puutarhahanskat.
Ilmoittautuminen: https://forms.gle/sGSXqJpQP8uUduVf8Tule tekemään hyvää, liikkumaan ja nauttimaan keväästä! 🥰
Tapahtumalla on säävaraus. Peruutukset ja kysymykset voit osoittaa yhdenvertaisuus@lks.fi tai hyvinvointi@lks.fi.
Tiedekunta/Yliopisto
-
Tiedekulman pörriäisilta!
Hyppää mukaan alkavaan pörriäiskesään Tiedekulmassa tutkijoiden seurassa tiistaina 20.5. klo 17.50–20.00!
Buzz into the summer season with researchers at Think Corner on Tuesday, May 20, from 5:50–8:00 PM! (full English description below. Please note that the live discussion will be held in Finnish)
Ylen luontotoimittaja Minna Pyykön jututettavina ovat hyönteisasiantuntijat Juho Paukkunen ja Pasi Sihvonen Helsingin yliopistosta. Pääset myös esittämään kysymyksesi tutkijoille ja osallistumaan hauskaan pörriäisvisaan!
Tervetuloa paikan päälle Tiedekulmaan (Yliopistonkatu 4, Helsinki) tiistaina 20.5. klo 17.50–20.00. Tiedekulma Cafe palvelee klo 19 asti.
Tapahtumasta lähetetään Luonto-Suomen suora radiolähetys Yle Radio Suomessa ja Areenassa.
Keskustelua voi myös seurata livestriimin välityksellä Tiedekulman sivuilla ja siitä julkaistaan jälkikäteen videotallenne Tiedekulman Youtube-kanavalla sekä kuunneltavat tallenteet Yle Areenassa sekä yleisimmissä podcast-sovelluksissa.
-
Biomedicumin kevätsiivous!
Hei kaikki,Biomedicumin Opetusbasaaria tullaan uudistamaan kesän aikana.Tilassa on tehty nyt siivoustöitä ja niiden seurauksena löytyi kasa tavaroita.Onko joku näistä sun?Tavarat, mm kuvassa näkyvät, on haettavissa Basaarista. Haethan viimeistään kesäkuun 13.(Kuva ei saatavilla, jos olet hukannut talvivaatteita, mene ihmeessä infotiskiltä hakemaan)
Tapahtumat
-
Pizzaa ja Psykiatriaa 22.5. klo 17
Kevään Pizzaa ja Psykiatriaa tapahtuman aiheena on toiminnalliset oireet. Tapahtuma järjestetään Euphorialla (Sörnäisten rantatie 33C). Hintaa osallistujalle 0€
Pizzat kello 17->
Puhujina klo 18 Pitkittyneiden oireiden pkl:n ylilääkäri Markku Sainio, klo 19 psykoterapeutti Titta Ruuttu.Liittymällä tapahtuman WA-ryhmään saat lisätietoja ja tapahtuman järjestäjät pystyvät arvioimaan osallistujamäärää.
Poistuthan ryhmästä mikäli et pääse tapahtumaan.
Linkki WA-ryhmään: https://chat.whatsapp.com/JJwcoYLAzDWACwtY5c8QFsTapahtuman mahdollistaa Helsingin kaupunki
Mahdollisuudet
-
CP-seminaari 3.12.2025
Lämpimästi tervetuloa Suomen CP-liiton ja Arcada ammattikorkeakoulun järjestämään maksuttomaan seminaariin! Seminaarissa kuulemme sekä kotimaisia että kansainvälisiä asiantuntijoita, jotka jakavat uusinta tutkimustietoa ja käytännön näkökulmia cp-vamman hoitoon ja kuntoutukseen.
Tilaisuus on suunnattu erityisesti terveydenhuollon ja kuntoutuksen ammattilaisille ja opiskelijoille. Pyydämme mitä kohteliaimmin, että jaatte tietoa tilaisuudesta työyhteisöissänne ja opiskelijoillenne.
Seminaariin voi osallistua paikan päällä Arcadassa (Jan-Magnus Janssonin aukio 1, Helsinki) tai etäyhteydellä.
Ilmoittaudu mukaan 1.12.2025 mennessä tästä linkistä.
Seminaarin ohjelma ja puhujat:
9.15 Osallisuus ja kansalaisuus
Ira Jeglinsky-Kankainen, kuntoutuksen yliopettaja, dosentti, Ammattikorkeakoulu Arcada
Matilda Matilda Friberg-Hommas, toimintaterapeutti, kolmen lapsen äiti, Raseborgs fysioterapi9.45 Ortopedin näkökulma cp-vamman hoitoon
Matti Ahonen, Ortopedian ja traumatologian dosentti, HUS Uusi lasten ja nuorten sairaala10.15 Kävelyä avustavat eksoskeletonit
Juha-Pekka Kulmala, Akatemiatutkija, HUS Liikelaboratorio10.50 Vahvempia yhdessä – Stronger Together
Päivi Ritvanen, johtava asiantuntija, Suomen CP-liitto ry11.00 Cognition in CP
Ann Alriksson-Schmidt, Associate Professor, Lund University11.30 CP in Adulthood: Lessons from Sweden
Elisabet Rodby-Bousquet, PhD, Registry Manager CPUP Sweden12.00 Effectiveness of strength training
Pedro Valadão, PhD, University of Jyväskylä -
Tule mukaan kehittämään tulevaisuuden lihavuuden hoitoa!
HUS Vatsakeskuksen Painonhallintatalo etsii 1–3 motivoitunutta syventävien opintojen (10 op) te-
kijää innovatiiviseen hankkeeseen, jossa yhdistyvät moderni lihavuuden hoito, digitaalinen potilas-
ohjaus ja tekoälyn kehittäminen.Voit tutustua hankkeeseen DigiFinlandin sivuilla.
Hanketta johtaa professori Kirsi Pietiläinen ja tutkimuksesta vastaa Helsingin yliopisto.
Tarjoamme mahdollisuuden:• Olla mukana tutkimuksessa, joka tuo yhteen uusimmat teknologiset ratkaisut ja potilaskes-
keisen lähestymistavan.• Oppia ja perehtyä digitaaliseen potilaan kohtaamiseen käytännössä.
• Kartuttaa osaamista nopeasti kehittyvällä terveydenhuollon digitaalisella ja tekoälyn sovel-
lusten alueella.• Oppia tekoälystä.
• Vaikuttaa syventävien opintojen sisältöön.
• Ohjaajan lisäksi työn tueksi moniammatillisen hanketiimin tuen.
Opiskelijana saat kokonaisvaltaisen näkemyksen modernin lihavuuden hoidon käytännöistä sekä
ammattilaisen että potilaan näkökulmasta.
Mitä odotamme sinulta?
• Et tarvitse aiempaa käytännön kokemusta tekoälystä, mutta toivomme vahvaa kiinnostustauusiin teknologioihin sekä digitaalisten työkalujen ja tekoälyn hyödyntämisestä terveyden-
huollossa.• Haluat tehdä syventävät opinnot liittyen lihavuuden hoitoon.
• Tavoitteellista työotetta. Tavoitteena saada syventävät opinnot valmiiksi joulukuuhun 2025
mennessä.
AikatauluTyöskentely ajoittuu kesäkuusta joulukuuhun 2025, tarkempi aikataulu sovitaan yhdessä opiskeli-
jan kanssa.Kiinnostuitko?
Ota yhteyttä ja kysy lisää professori Kristiina Patjalta (kristiina.patja@helsinki.fi, 0504392175).
Työpaikat (Klinikalle.fi)
-
Avustajaksi EACPT2025-kongressiin 29.6.-1.7.2025
EACPT2025-kongressi (Congress of the European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics) järjestetään Helsingin yliopiston päärakennuksella (Fabianinkatu 33) sunnuntaista tiistaihin 29.6.-1.7.2025. Etsimme nyt tapahtumaan avustajia. Tehtävät sisältävät muun muassa saliavustusta ja kulunvalvontaa. Aiempaa kokemusta kyseisistä tehtävistä ei tarvita, iloinen ja reipas asenne riittävät! Hakijoissa priorisoidaan työntekijöitä, jotka pääsevät paikalle mahdollisimman monena päivänä. Palkkaus 14€/h, sunnuntaina tuplapalkka.
Ilmoittaudu mukaan alla olevasta linkistä:
https://docs.google.com/forms/
d/e/ 1FAIpQLSdCudbZEqbgsm5ZmnmX3Ga4 Bz0mdhcKBD7P8QJowM3Ocr_UKA/ viewform -
Etsitään opiskelijoita myrkytysten hoito -livedemonstraatioon!
Helsingissä järjestetään ensi kesänä 28.6. – 1.7. Euroopan kliinisen farmakologian
yhdistyksen kongressi (EACPT Congress 2025). Kongressin koulutusta käsittelevässä
sessiossa 29.6. järjestetään live-demonstraatio, jossa akuuttien myrkytysten hoitoa esitetään
simulaatiomannekiinin avulla.Tähän demonstraatioon etsitään kahta-kolmea L4-kurssitason opiskelijaa.
Livedemonstraatiota harjoitellaan edeltävästi demonstraation vetäjän, David Brinkmanin
johdolla. Demonstraatioon ja edeltävään harjoitteluun osallistumisesta maksetaan
kohtuullinen korvaus. Lisäksi kongressin muita sessioita voi seurata ilmaiseksi.
Mikäli kiinnostuit, annan mielelläni lisätietoja.Jari Lilja
Kliininen opettaja,
jari.lilja@helsinki.fi, 050 4280991
Tutkimuskutsut
-
Osallistu kokeelliseen biosignaali-tutkimukseen
Oletko kiinnostunut fysiologisten toimintojen mittaamisesta?
Haemme osallistujia tutkimukseen, jossa selvitetään akuutin
stressin aiheuttamia fysiologisia ja biokemiallisia vasteita.
Tutkimus toteutetaan VTT Oy:n laboratorioissa
Espoossa, Otaniemessä (Tekniikantie 1) 22.4.-31.5.2025 välisenä aikana.
Voit soveltua tutkimukseemme, jos
- Olet 18–45-vuotias
- Olet oikeakätinen
- Et tarvitse silmälaseja (piilolinssit käyvät)
- Et sairasta kroonista sydänsairautta
- Et kärsi lääkitystä vaativasta masennuksesta
- Et käytä keskushermostoon vaikuttavia lääkkeitä
- Olet perusterve.
Tutkimuksessa suoritat arkipäivän toimintoja muistuttavia tehtäviä, jotka aiheuttavat keskittymiseen ja toisaalta fyysiseen
epämukavuuteen liittyviä mielentiloja. Tehtävien aikana sinusta mitataan erilaisia biosignaaleita sekä katseenpaikkaa.
Tehtävien välissä kerätään myös sylkinäytteitä.
Tutkimuskäynti kestää noin kolme (3) tuntia, jonka aikana suoritetaan varsinainen tutkimus. Lisäksi tutkimukseen kuuluu
ennakkokyselyitä ja tehtäviä, joiden täyttämiseen kuluu aikaa noin 30 minuuttia. Ennakkotehtävät voi suorittaa tutkimuskäynnillä
tai ne voi suorittaa kotona tutkimuskäyntiä ennen.
HUS:n lääketieteellinen tutkimuseettinen toimikunta on antanut tutkimussuunnitelmalle puoltavan lausunnon.
Kaikkia osallistujilta kerättyjä tietoja käsitellään luottamuksellisena ja niitä ei luovuteta VTT:n ulkopuolelle.
Mikäli kiinnostuit tutkimuksesta ja haluat ilmoittautua mukaan, lähetä viestiä alla olevaan sähköpostiin.
Mikäli haluat lisätietoja tutkimuksesta, ota yhteyttä tutkimuksesta vastaavaan Kati Petterssoniin
kati.pettersson@vtt.fi, virka-aikana: 040 5337881
-
Tutkimuskutsu autististen opiskelijoiden hyvinvoinnista opinnoissa
Pyydämme sinua osallistumaan väitöskirjatutkimukseen, jolla kartoitamme valtakunnallisesti autististen korkeakouluopiskelijoiden hyvinvointia ja opinnoissa kuormittumista.Tutkimuksen kuvaus
Tutkimuksen tarkoituksena on tunnistaa autististen opiskelijoiden opinnoissa jaksamiseen liittyviä tekijöitä ja tulosten avulla lisätä korkeakoulujen tietoisuutta näiden opiskelijoiden tuen tarpeista. Samalla kerätään tietoa opintoihin liittyvistä voimavaroja tukevista tekijöistä ja toimintatavoista, joista voi olla hyötyä myös muille opiskelijoille. Vastausten avulla voidaan tunnistaa autismin piirteiden vaikutuksia korkeakouluopintoihin ja opiskelijoiden jaksamiseen. Tutkimuksen tavoitteena on tulosten avulla ehkäistä autististen opiskelijoiden opintojen viivästymistä ja keskeytyksiä sekä tukea opiskelijoiden hyvinvointia opintojen aikana.Tutkimukseen osallistuminen
Toivomme, että osallistut tutkimukseen jos olet autistinen korkeakouluopiskelija. Sinulla voi olla autismidiagnoosi, mutta tutkimukseen osallistumiseksi riittää, että koet itse kuuluvasi autismin kirjolle, eikä sinulla tarvitse olla virallista diagnoosia.Voit osallistua tutkimukseen itsellesi sopivalla tavalla. Vaihtoehtoja on kolme ja ohjeet tutkimukseen osallistumiseksi löydät tämän viestin liitteenä olevasta tiedotteesta:
- Vastaaminen kyselyyn (
nimettömästi) - Yksilöhaastatteluun osallistuminen
- Teemakirjoitelman
kirjoittaminen (nimettömästi)
Lisätiedot tutkimuksesta
Tutkimuksessa noudatetaan hyviä tutkimuseettisiä käytäntöjä ja tutkimuksen suunnittelussa on käytetty erityisesti autismitutkimukselle tehtyjä eettisiä toimintasuosituksia. Tutkimukseen osallistuminen on vapaaehtoista ja voit keskeyttää tutkimukseen osallistumisen niin halutessasi. Vastauksiasi ei voida yhdistää sinuun ja antamiasi tietoja käsitellään luottamuksellisesti. Lisätiedot tutkimusaineiston käsittelystä ja tutkimustulosten raportoinnista löydät tämän viestin liitteenä olevasta tutkimuksesta kertovasta tiedotteesta ja tutkimuksen tietosuojaselosteesta. Jos sinulla on kysyttävää tutkimuksesta, voit ottaa yhteyttä väitöskirjatutkija Anna Jolkkoseen sähköpostilla (Anna.m.jolkkonen@utu.fi). - Vastaaminen kyselyyn (
Muut järjestöt
-
Toivo mielessä vertaisryhmä
Kaipaatko tukea mielen pulmiin ja kuormittuneisuuteen? Tule mukaan Toivo mielessä -vertaisryhmään (4.6.-9.7.)Kamppailetko mielen pulmien ja kuormituksen kanssa? Pohditko, miten vahvistaa uskoa itseen, mielen joustavuutta ja luottamusta tulevaan? Kaipaatko keinoja siihen, mistä löytää toivoa vastoinkäymisissä ja uskoa siihen, että elämä kantaa?Tule mukaan Nyyti ry:n kesällä järjestämään Toivo mielessä -vertaisryhmään. Ryhmässä käsitellään mieltä painavia ja arkea kuormittavia asioita, sekä niihin liittyviä ajatuksia ja tunteita. Samalla pyritään löytämään toimivia keinoja jaksamisen ja toiveikkuuden lisäämiseksi. Kantavia teemoja ryhmässä ovat itsetuntemus, voimavarat sekä mielen joustavuus.Ryhmä on tarkoitettu kaikille kuormitusta, stressiä ja mielenterveysoireita kokeville korkeakouluopiskelijoille. Ryhmään voi osallistua matalalla kynnyksellä, eikä osallistuminen edellytä diagnoosia, lähetettä, traumaa tai kriisiä – halu keskustella riittää. Olet tervetullut ryhmään juuri sellaisena kuin olet!Ryhmä järjestetään 4.6. – 9.7.2025 ja ohjaajana toimii Nyytin työntekijä. Ryhmätapaamiset pidetään Zoomissa keskiviikkoisin klo 17 – 19. Ryhmää ohjaa Nyytin työntekijä.”Sain hyvän kokemuksen vertaisryhmästä. Oli mukava kuulla toisten tarinoita. Vertaisryhmä antoi rohkeutta suunnitella ja tehdä päätöksiä tulevaisuuden suhteen. Se myös auttoi arjessa jaksamisessa ja opintojen suorittamisessa.” (Toivo mielessä -ryhmäläinen)(Nyyti ry on valtakunnallinen järjestö, joka tarjoaa matalan kynnyksen apua, tukea ja toimintaa opiskelijoiden mielenterveyden vahvistamiseksi. Lisätietoa: Nyyti.fi.)
Iiro Lehti ja Laura Turunen
Tiedottaja ja Tiedotusvastaava
LKS ry ja HLKS ry
tiedottaja@lks.fi ja tiedotusvastaava@hlks.fi