Kandiseurat tiedottavat vko 19/2025

Lukuvuoden TJ-laskuri: Tänään 2,5 viikkoa!

Viimeisiä viikkoja viedään. Tänään tiedossa mm. hyvinvointitiimin telinevoimistelua ja tutkimuskutsuja!
Oletko nähnyt mocsun kahvijonoa?
hyvää yötä!<3

 LKS

  1. Kevään 2025 projektiraha
  2. Hyvinvointitiimin telinevoimistelutunti 20.5.

 Tiedekunta/Yliopisto

  1. Tiedekulman pörriäisilta!

 Kerhot

  1. Uvula Aurean kevätkonsertti
  2. Adventuran melontapäivä!

 Mahdollisuudet

  1. Miina Sillanpää -kilpailu!
  2. Yksiö Meilahdessa!
  3. MedEdu etsii tiimiläisiä!

 Työpaikat (Klinikalle.fi)

  1. Avustajaksi EACPT2025-kongressiin 29.6.-1.7.2025

 Tutkimuskutsut

  1. Koehenkilöitä äänimaailman tutkimukseen!
  2. Kysely vapaa-ajan aktiviteeteista!
  3. Osallistu kokeelliseen biosignaali-tutkimukseen
  4. Tutkimuskutsu autististen opiskelijoiden hyvinvoinnista opinnoissa

 Muut järjestöt

  1. Halloped tapaaminen!
  2. Toivo mielessä vertaisryhmä

 Muuta

  1. Tule mentoriksi kanssaopiskelijalle!

 

  1. Ilmainen online seminaari

Anna palautetta LKS:n hallitukselle Palautelomake
LKS:n jäsenkortti (salasana Tenttiarkistoon): kide.app/wallet

LKS:n nettisivut: lks.fi
HLKS:n nettisivut: hlks.fi
LKS Instagramissa: @kandiseura
Meilahden ruokalistat: lks.fi/ruokalistat


Työpaikka? klinikalle.fi

LKS


  1. Kevään 2025 projektiraha

    Hei Seuran jäsenet,
    On tullut aika avata kevään projektirahahaku. Tukea on jaossa on tänä keväänä maksimissaan 1500 euroa. Valtuuskunta päättää keväällä myönnettävistä projektirahoista viidennessä kokouksessaan 7.5.2025. Hakemuksen (pdf-tiedosto!) voi lähettää osoitteeseen paasihteeri@lks.fi viimeistään sunnuntaina 27.4.2024. Liitteenä (https://drive.google.com/file/d/1OurP-8lQ-ecBpbXGUrZCIOaV8yxfDazh/view?usp=drivesdk) vielä lisätietoa projektirahasta.

    Ystävällisin terveisin
    Elsa Alanko
    Pääsihteeri
    Lääketieteenkandidaattiseura ry.
    paasihteeri@lks.fi


  2. Hyvinvointitiimin telinevoimistelutunti 20.5.

    Kaipaako kehosi temppuilua? Katsoitko viime kesänä Olympialaisten telinevoimistelua miettien, mikseivät äiti ja iskä ikinä vieneet sinua jumppaamaan, tai haluaisitko vain päästä kokeilemaan, miten lapsena opitut kärrynpyörät ja kuperkeikat vielä sujuvat? 🤸🏻‍♀️

    Nyt sinulla on mahdollisuus päästä kokeilemaan telinevoimistelua tiistaina 20.5. klo 19:00-20:30 Töölön kisahalliin, ja vielä ilmaiseksi! 😍 Opiskelijakollegat Lotta Hakkarainen, Nico Jakovleva ja Emmi Salonen pitävät ohjatun voimistelutreenin, jossa pääset haastamaan itseäsi erilaisilla telineillä ja tempuilla. Aikaisempaa lajitaustaa ei tarvita, ota mukaan vain reipas mieli, joustavat vaatteet ja juomapullo! 🤝 Salivuoron on meille mahdollistanut HIFK Gymnastics.

    Ilmoittautuminen tapahtuu seuraavan forms-linkin kautta ma 20.5. klo 12 alkaen: https://forms.gle/XBZi38Brg6Xz5HSdA

    Paikat täytetään ensisijaisesti LKS:n jäsenille ja nopeusjärjestyksessä. Kaikille lomakkeen täyttäneille ilmoitetaan, pääsivätkö he mukaan vai eivät. Jos oletkin paikan saatuasi estynyt, ilmoitathan siitä mahdollisimman pian hyvinvointi(at)lks.fi, niin annamme paikan seuraavalle jonossa.

    Nähdään Kisiksellä! 💪🏼

Tiedekunta/Yliopisto


  1. Tiedekulman pörriäisilta!

    Hyppää mukaan alkavaan pörriäiskesään Tiedekulmassa tutkijoiden seurassa tiistaina 20.5. klo 17.50–20.00!

    Buzz into the summer season with researchers at Think Corner on Tuesday, May 20, from 5:50–8:00 PM! (full English description below. Please note that the live discussion will be held in Finnish)

    Ylen luontotoimittaja Minna Pyykön jututettavina ovat hyönteisasiantuntijat Juho Paukkunen ja Pasi Sihvonen Helsingin yliopistosta. Pääset myös esittämään kysymyksesi tutkijoille ja osallistumaan hauskaan pörriäisvisaan!

    Tervetuloa paikan päälle Tiedekulmaan (Yliopistonkatu 4, Helsinki) tiistaina 20.5. klo 17.50–20.00. Tiedekulma Cafe palvelee klo 19 asti.

    Tapahtumasta lähetetään Luonto-Suomen suora radiolähetys Yle Radio Suomessa ja Areenassa.

    Keskustelua voi myös seurata livestriimin välityksellä Tiedekulman sivuilla ja siitä julkaistaan jälkikäteen videotallenne Tiedekulman Youtube-kanavalla sekä kuunneltavat tallenteet Yle Areenassa sekä yleisimmissä podcast-sovelluksissa.

Kerhot


  1. Uvula Aurean kevätkonsertti

    🎶 Uvula Aurean kevätkonsertti
    Tervetuloa kuuntelemaan koko tiedekunnon kuoron keväistä konserttia Meilahden kampuskirjaston Terkon tapahtumatorille tiistaina 13.5.2025 klo 18!
    Ohjelmassa keväisiä sävellyksiä ja hieman myös elokuvamusiikkia! Konserttiin on vapaa pääsy, tervetuloa siis kuuntelemaan vaikka opiskelupäivän päätteeksi, tai ihan muuten vaan! ❤


  2. Adventuran melontapäivä!

    💥 Melontaa!!! 💥

    Kevät kolkuttelee jo ovella ja niin myös Adventuran melontapäivä! Melontapäivä on matalan kynnyksen tapahtuma, jossa pääsee melomaan asiantuntijoiden opastuksella hietsun ihanissa maisemissa.

    Aiempaa melontakokemusta ei tarvita ja paikan päältä saa tarvittavat varusteet: Mikäli melonta yksin jännittää, on käytössä myös kaksikkoja, joissa voi meloa kaverin kanssa.🦦

    Ilmo aukeaa maanantaina 5.5. Klo 8:00 Tule mukaan! ☀️

    MITÄ: Melontaa 🛶

    MISSÄ: Lähtö Hietaniemestä (osallistujille tarkemmat ohjeet)

    MILLOIN: Ke 28.5.2025 klo 16 – n. 20

    MITÄ MAKSAA: 16 €

    ILMO: Ma 5.5 klo 8:00 – su 11.5.

    Ilmoittaudu Adventuran Melontapäivään alla olevasta linkistä:

    https://forms.gle/qzg2St3JvSDu6bBCA

    Tervetuloa!

    💚: Adventuran väki

Mahdollisuudet


  1. Miina Sillanpää -kilpailu!

    Hei,
    Jos Miina Sillanpää eläisi tänään, hän todennäköisesti rymistelisi rohkeasti läpi siilojen, ravistelisi perinteitä ja etsisi uusia ratkaisuja ikääntyvien hyvinvoinnin ja osallisuuden parantamiseksi.
    Me Miina Sillanpään Säätiössä päätimme juhlavuoden kunniaksi,  toimia juuri näin ja avasimme Miina Sillanpään jalanjäljissä -innovaatiokilpailun.
    Kilpailussa etsimme pieniä – mutta vaikuttavia – ideoita, jotka parantavat ikääntyvien osallisuutta ja elämänlaatua toteutuessaan.
    Kilpailussa ei etsitä valmiita, maailmaa syleileviä hankekokonaisuuksia, vaan kekseliäitä ja vaikuttavia tekoja, joita voidaan lähteä toteuttamaan matalalla kynnyksellä.
    Ja nyt kysymmekin: voisiko yksi näistä ideoista löytyä teiltä, tai joltain teidän verkostoistanne?
    Mukaan voivat hakea yksityishenkilöt, ryhmät ja yhteisöt eri elämänaloilta. Osallistujan ei tarvitse olla sote-alan ammattilainen.
    Ehkäpä juuri ulkopuolinen näkökulma tuo jotain aidosti rohkeaa ja uutta!
    Mitä voittajat saavat?
    • 5000 € idean toteutukseen
    • Sparrausta innovaatioklinikoilla
    • Näkyvyyttä ja tilaisuuden esitellä tuloksensa alan asiantuntijoille
    Haku on avoinna 14.4.- 30.5.2025!
    Lisätiedot ja haku:   www.miinasillanpaa.fi tai klikkaa suoraan sivulle tästä.


  2. Yksiö Meilahdessa!

    Hei!

    Perheellämme on yksiö Meilahdessa Tukholmankadulla. Huoneisto on tämän vuoden huhtikuussa remontoitu edellisen vuokralaisen sieltä lähdettyä. Parketti on hiottu ja  asunnossa on uusi jääkaappi ja kylpyhuoneessa uusi wc.
    Olen itse naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri, opiskellut  ja erikoistunut Helsingissä. Vuokraisin mielelläni  asunnon lääketieteen opiskelijalle. Tietäen, että opiskelijan budjetti on usein varsin niukka, tarjoan tätä edulliseen hintaan, 550 euron kuukausivuokralla.
    Asunnon koko on 27m2, osoite Tukholmankatu 5 A 2.
    Helena Hieta-Heikurainen


  3. MedEdu etsii tiimiläisiä!

    Etsimme myyntihenkistä toimitusjohtajaa ja muita huipputekijöitä kiihdyttämään MedEdu Oy:n kasvua
    MedEdu Oy on suomalainen startup, joka on kehittänyt MediOppi-koulutusympäristön. MediOppi sisältää mm. Potilassimulaattorin ja Reseptityökalun lääketieteen, hoitotyön ja eläinlääketieteen koulutukseen.
    Olemme rakentaneet vahvan perustan toiminnallemme:
    • Vakiintunut asema kaikissa suomalaisissa lääketieteellisissä tiedekunnissa.
    • Kasvua tukeva rahoitus, mukaan lukien Business Finlandin Tempo-rahoitus, ja uusia rekrytointeja laajentumisen tueksi.
    • Pilotointia Ruotsissa ja Tanskassa – pohjoismainen ja eurooppalainen laajentumispotentiaali.
    • Tuotekehitystä hoitajasektorille sekä tuoteversio eläinlääketieteen koulutukseen.
    Tehtävä toimitusjohtajana: Haemme toimitusjohtajaa, joka vastaa myynnin kehittämisestä, kumppanuuksien rakentamisesta ja liiketoiminnan laajentamisesta Pohjoismaihin sekä hoitajasektorille. Johdat ja kehität liiketoiminnan prosessejamme ja tuotteistusta tiiviissä yhteistyössä pienen mutta moniammatillisen tiimimme kanssa.
    Vaihtoehtoisesti: Meidän on mahdollista rekrytoida lisäksi yhden tai useamman henkilön liiketoiminnan avainrooleihin, riippuen hakijoiden taustoista ja vahvuuksista. Tällaisia rooleja voivat olla esimerkiksi asiakkuusvastaava, substanssiomistaja (Substance Owner), kaupallinen johtaja tai muu liiketoiminnan kehitystehtävä. Roolin tarkempi sisältö ja vastuualueet määritellään valitun henkilön osaamisen ja kiinnostuksen mukaan.
    Koska toimialamme vaatii syvää sisältöosaamista lääketieteestä ja hoitotyöstä, lääkärin tai muun terveydenhuollon koulutus (myös loppuvaiheen opinnot) on tärkeä etu ja käytännössä vaatimus.
    Menestymistä tehtävässä tukevat:
    • Toimialaosaaminen lääketieteestä ja/tai hoitotyöstä: Ymmärrät asiakkaidemme ja alan asiantuntijoiden tarpeet.
    • Myynti- ja kaupallinen osaaminen: Osaat suunnitella ja toteuttaa myyntiä, rakentaa kumppanuuksia ja avata uusia markkinoita kansainvälisesti.
    • Projektinhallinnan ja tuotteistamisen osaaminen: Ymmärrät, miten tuotteita kehitetään ja prosesseja rakennetaan tehokkaasti.
    • Yrittäjähenkinen asenne: Uskallat kokeilla uutta, innovoida ja edetä rohkeasti.
    • Riittävä työaika: Toimitusjohtajan rooli edellyttää vähintään 50 % työaikaa.
    Tarjoamme sinulle:
    • Mahdollisuuden vaikuttaa merkittävästi yrityksen strategiseen ja operatiiviseen suuntaan.
    • Skaalautuvan tuotteen, joka on jo todistanut arvonsa Suomen markkinoilla — seuraavaksi tavoitteenamme on laajeneminen Pohjoismaihin.
    • Palkkiokokonaisuuden, johon sisältyy houkutteleva osakkuusjärjestely.
    • Ketterän ja innostuneen tiimin, jossa työskentelet lääkäreiden, ohjelmistokehittäjien ja myyntiosaajien kanssa.
    Uskotko olevasi oikea henkilö auttamaan MedEdun kehittämisessä seuraavalle tasolle? Ota yhteyttä tai lähetä hakemuksesi:

Työpaikat (Klinikalle.fi)


  1. Avustajaksi EACPT2025-kongressiin 29.6.-1.7.2025

    EACPT2025-kongressi (Congress of the European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics) järjestetään Helsingin yliopiston päärakennuksella (Fabianinkatu 33) sunnuntaista tiistaihin 29.6.-1.7.2025. Etsimme nyt tapahtumaan avustajia. Tehtävät sisältävät muun muassa saliavustusta ja kulunvalvontaa. Aiempaa kokemusta kyseisistä tehtävistä ei tarvita, iloinen ja reipas asenne riittävät! Hakijoissa priorisoidaan työntekijöitä, jotka pääsevät paikalle mahdollisimman monena päivänä. Palkkaus 14€/h, sunnuntaina tuplapalkka.

    Ilmoittaudu mukaan alla olevasta linkistä:

    https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCudbZEqbgsm5ZmnmX3Ga4Bz0mdhcKBD7P8QJowM3Ocr_UKA/viewform

Tutkimuskutsut


  1. Koehenkilöitä äänimaailman tutkimukseen!

    Hei sinä aivoista tai psykologiasta kiinnostunut!

    Haluatko tienata pienen rahapalkkion ja saada itsellesi

    magneettikuvan omista aivoistasi?

    Osallistu ääniin kohdistuvan tarkkaavaisuuden

    aivotutkimukseen EEG- ja MRI-menetelmillä!

    Tarjoamme jokaiselle osallistujalle 15 €/h

    kulukorvauksen käytetystä mittausajasta. Jos omaat jo aivokuvat, voimme tarjota lisäksi 10 €

    kulttuurisetelin.

    Tutkimuksen aikana koehenkilö suorittaa tarkkaavaisuuteen liittyvää koetta samalla kun

    mittaamme aivojen toimintaa EEG:llä. Koe kestää itsessään noin 90 minuuttia, mutta

    valmisteluineen varaamme aikaa 4 tuntia jokaiselle koehenkilölle. Mikäli aivokuvia ei ole

    olemassa, käymme erillisenä mittauskertana ottamassa ne MRI- skannerilla.

    EEG-mittaukset tehdään toukokuussa 2025 Psykologian ja Logopedian laitoksella

    Helsingissä, Meilahdessa. MRI-kuvat otetaan Otaniemessä alkusyksyllä 2025.

    Lisätietoja oheisessa dokumentissa.
    Mikäli täytät dokumentissa listatut ehdot ja olet kiinnostunut
    vastaa sähköpostilla leila.rehn@helsinki.fi, niin soitan sinulle.


  2. Kysely vapaa-ajan aktiviteeteista!

    Suomalainen yksityishenkilöistä koostuva tiimi toteuttaa markkinatutkimusta vapaa-ajan aktiviteetteihin ja palveluihin liittyen, mahdollista uuden yritystoiminnan perustamista varten. Yhtenä keskeisenä kohderyhmänä ovat korkeakouluopiskelijat.

    Mikäli teillä on mahdollisuus auttaa tutkimuksen toteuttamisessa, liitteenä on linkki kyselyyn:

    👉 Kyselylinkki – Webropol

    Kyselystä löytyy lisätietoja tutkimuksesta sekä yhteystiedot mahdollisia kysymyksiä varten. Vastaamiseen kuluu arviolta 5–10 minuuttia. Kaikki vastaukset käsitellään anonyymisti, eikä tietoja käytetä muuhun kuin tässä mainittuun tarkoitukseen. Tietoja ei luovuteta ulkopuolisille tahoille.

    Lämmin kiitos jo etukäteen osallistumisestanne!”


  3. Osallistu kokeelliseen biosignaali-tutkimukseen

    Oletko kiinnostunut fysiologisten toimintojen mittaamisesta?

    Haemme osallistujia tutkimukseen, jossa selvitetään akuutin

    stressin aiheuttamia fysiologisia ja biokemiallisia vasteita.

    Tutkimus toteutetaan VTT Oy:n laboratorioissa

    Espoossa, Otaniemessä (Tekniikantie 1) 22.4.-31.5.2025 välisenä aikana.

    Voit soveltua tutkimukseemme, jos

    • Olet 18–45-vuotias
    • Olet oikeakätinen
    • Et tarvitse silmälaseja (piilolinssit käyvät)
    • Et sairasta kroonista sydänsairautta
    • Et kärsi lääkitystä vaativasta masennuksesta
    • Et käytä keskushermostoon vaikuttavia lääkkeitä
    • Olet perusterve.

    Tutkimuksessa suoritat arkipäivän toimintoja muistuttavia tehtäviä, jotka aiheuttavat keskittymiseen ja toisaalta fyysiseen

    epämukavuuteen liittyviä mielentiloja. Tehtävien aikana sinusta mitataan erilaisia biosignaaleita sekä katseenpaikkaa.

    Tehtävien välissä kerätään myös sylkinäytteitä.

     

    Tutkimuskäynti kestää noin kolme (3) tuntia, jonka aikana suoritetaan varsinainen tutkimus. Lisäksi tutkimukseen kuuluu

    ennakkokyselyitä ja tehtäviä, joiden täyttämiseen kuluu aikaa noin 30 minuuttia. Ennakkotehtävät voi suorittaa tutkimuskäynnillä

    tai ne voi suorittaa kotona tutkimuskäyntiä ennen.

    HUS:n lääketieteellinen tutkimuseettinen toimikunta on antanut tutkimussuunnitelmalle puoltavan lausunnon.

    Kaikkia osallistujilta kerättyjä tietoja käsitellään luottamuksellisena ja niitä ei luovuteta VTT:n ulkopuolelle.

    Mikäli kiinnostuit tutkimuksesta ja haluat ilmoittautua mukaan, lähetä viestiä alla olevaan sähköpostiin.

    onnipekka.varis@vtt.fi

    Mikäli haluat lisätietoja tutkimuksesta, ota yhteyttä tutkimuksesta vastaavaan Kati Petterssoniin

    kati.pettersson@vtt.fi, virka-aikana: 040 5337881


  4. Tutkimuskutsu autististen opiskelijoiden hyvinvoinnista opinnoissa

    Pyydämme sinua osallistumaan väitöskirjatutkimukseen, jolla kartoitamme valtakunnallisesti autististen korkeakouluopiskelijoiden hyvinvointia ja opinnoissa kuormittumista.
    Tutkimuksen kuvaus

    Tutkimuksen tarkoituksena on tunnistaa autististen opiskelijoiden opinnoissa jaksamiseen liittyviä tekijöitä ja tulosten avulla lisätä korkeakoulujen tietoisuutta näiden opiskelijoiden tuen tarpeista. Samalla kerätään tietoa opintoihin liittyvistä voimavaroja tukevista tekijöistä ja toimintatavoista, joista voi olla hyötyä myös muille opiskelijoille. Vastausten avulla voidaan tunnistaa autismin piirteiden vaikutuksia korkeakouluopintoihin ja opiskelijoiden jaksamiseen. Tutkimuksen tavoitteena on tulosten avulla ehkäistä autististen opiskelijoiden opintojen viivästymistä ja keskeytyksiä sekä tukea opiskelijoiden hyvinvointia opintojen aikana.
    Tutkimukseen osallistuminen

    Toivomme, että osallistut tutkimukseen jos olet autistinen korkeakouluopiskelija. Sinulla voi olla autismidiagnoosi, mutta tutkimukseen osallistumiseksi riittää, että koet itse kuuluvasi autismin kirjolle, eikä sinulla tarvitse olla virallista diagnoosia.

    Voit osallistua tutkimukseen itsellesi sopivalla tavalla. Vaihtoehtoja on kolme ja ohjeet tutkimukseen osallistumiseksi löydät tämän viestin liitteenä olevasta tiedotteesta:

    1. Vastaaminen kyselyyn (nimettömästi)
    2. Yksilöhaastatteluun osallistuminen
    3. Teemakirjoitelman kirjoittaminen (nimettömästi)

    Lisätiedot tutkimuksesta


    Tutkimuksessa noudatetaan hyviä tutkimuseettisiä käytäntöjä ja tutkimuksen suunnittelussa on käytetty erityisesti autismitutkimukselle tehtyjä eettisiä toimintasuosituksia. Tutkimukseen osallistuminen on vapaaehtoista ja voit keskeyttää tutkimukseen osallistumisen niin halutessasi. Vastauksiasi ei voida yhdistää sinuun ja antamiasi tietoja käsitellään luottamuksellisesti. Lisätiedot tutkimusaineiston käsittelystä ja tutkimustulosten raportoinnista löydät tämän viestin liitteenä olevasta tutkimuksesta kertovasta tiedotteesta ja tutkimuksen tietosuojaselosteesta.
    Jos sinulla on kysyttävää tutkimuksesta, voit ottaa yhteyttä väitöskirjatutkija Anna Jolkkoseen sähköpostilla (Anna.m.jolkkonen@utu.fi).

Muut järjestöt


  1. Halloped tapaaminen!

    Arvoisa tiedekunnan hallinnon vaikuttaja,
    Suomen Medisiinariliitto ja Lääkäriliitto järjestävät jo seitsemättä­toista kertaa hallinnon opiskelijaedustajien eli hallopedien tapaamisen tiistaina 13.5.2025 klo 16-18. Virtuaalitapaaminen kokoaa yhteen hallopedien lisäksi tiedekuntien opetuksesta vastaavaa henkilökuntaa keskustelemaan ajankohtaisista opetukseen liittyvistä aiheista.
    Yhteistyötapaamisen tarkoituksena on edistää halloped-yhteistyötä, lääketieteellisen koulutuksen laatua ja opiskelijoiden hyvinvointia parantavaa toimintaa. Tavoitteena on lisätä tiedekuntien opetushenkilökunnan ja opiskelijoiden välistä vuoropuhelua ja jakaa tietoa hyviksi havaituista käytännöistä tiedekuntien kesken.
    Tässä tapaamisessa keskustellaan Lääkäriliiton Opiskelijatutkimuksen tuloksista, jotka julkaistiin Lääkäripäivillä tammikuussa 2025. Toisena käsiteltävänä teemana on palautteen antamisen käytännöt tutkinto-ohjelmissa.
    Jokaisen tiedekunnan opetuksesta vastaavalta henkilökunnalta toivotaan lyhyttä 5 minuutin esitystä, jossa käsitellään seuraavia kysymyksiä:
    • millaisia palautteen annon käytäntöjä tiedekunnassa on? Mitä reittejä pitkin palautetta kerätään, onko palautteen antaminen pakollista, vaihtelevatko palautekäytännöt eri kurssien välillä, antaako opetushenkilöstö opiskelijoille vastapalautetta, oletteko löytäneet hyviä keinoja kannustaa opiskelijoita antamaan palautetta?
    • muuta ajankohtaista
    Opetushenkilökunnan puheenvuoron jälkeen on kyseisen tiedekunnan hallinnon opiskelijaedustajien lyhyt kommenttipuheenvuoro (3 min).
    Ilmoittautuminen Halloped-etätapaamiseen tapahtuu tämän linkin kautta keskiviikkona 30.4. mennessä: https://form.eventos.fi/4680aeed2e74c73c
    Osallistumislinkki lähetetään ennen tapaamista em. lomakkeella ilmoitettuun sähköpostiosoitteeseen.
    Mikäli tämän viestin jakelusta puuttuu henkilöitä, joiden siinä mielestäsi pitäisi olla, voit erittäin mielellään välittää tätä kutsua eteenpäin, osallistujien määrää ei ole rajoitettu. Toivottavasti mahdollisimman moni pääsee osallistumaan!
    Tervetuloa mukaan!
    Julia Mäntylä                                                                   Sami Heistaro
    Ylioppilaskuntavaliokunnan puheenjohtaja                           Koulutuspäällikkö
    Suomen Medisiinariliitto                                                     Suomen Lääkäriliitto
    yavapj@medisiinariliitto.fi                                                  sami.heistaro@laakariliitto.fi


  2. Toivo mielessä vertaisryhmä

    Kaipaatko tukea mielen pulmiin ja kuormittuneisuuteen? Tule mukaan Toivo mielessä -vertaisryhmään (4.6.-9.7.)
    Kamppailetko mielen pulmien ja kuormituksen kanssa? Pohditko, miten vahvistaa uskoa itseen, mielen joustavuutta ja luottamusta tulevaan? Kaipaatko keinoja siihen, mistä löytää toivoa vastoinkäymisissä ja uskoa siihen, että elämä kantaa?
    Tule mukaan Nyyti ry:n kesällä järjestämään Toivo mielessä -vertaisryhmään. Ryhmässä käsitellään mieltä painavia ja arkea kuormittavia asioita, sekä niihin liittyviä ajatuksia ja tunteita. Samalla pyritään löytämään toimivia keinoja jaksamisen ja toiveikkuuden lisäämiseksi. Kantavia teemoja ryhmässä ovat itsetuntemus, voimavarat sekä mielen joustavuus.
    Ryhmä on tarkoitettu kaikille kuormitusta, stressiä ja mielenterveysoireita kokeville korkeakouluopiskelijoille. Ryhmään voi osallistua matalalla kynnyksellä, eikä osallistuminen edellytä diagnoosia, lähetettä, traumaa tai kriisiä – halu keskustella riittää. Olet tervetullut ryhmään juuri sellaisena kuin olet!
    Ryhmä järjestetään 4.6. – 9.7.2025 ja ohjaajana toimii Nyytin työntekijä. Ryhmätapaamiset pidetään Zoomissa keskiviikkoisin klo 17 – 19. Ryhmää ohjaa Nyytin työntekijä.
    ”Sain hyvän kokemuksen vertaisryhmästä. Oli mukava kuulla toisten tarinoita. Vertaisryhmä antoi rohkeutta suunnitella ja tehdä päätöksiä tulevaisuuden suhteen. Se myös auttoi arjessa jaksamisessa ja opintojen suorittamisessa.” (Toivo mielessä -ryhmäläinen)
    (Nyyti ry on valtakunnallinen järjestö, joka tarjoaa matalan kynnyksen apua, tukea ja toimintaa opiskelijoiden mielenterveyden vahvistamiseksi. Lisätietoa: Nyyti.fi.)

Muuta


  1. Tule mentoriksi kanssaopiskelijalle!

    Haluatko toimia kaverina kanssaopiskelijalle ja kehittää samalla omia ohjaus- sekä
    vuorovaikutustaitojasi? Kaipaatko merkityksellistä tekemistä ja CV:hen lisää merkintöjä työnhaun
    tueksi? Hae mukaan mentoriksi syyslukukaudelle 2025!
    Nyyti ry:ssä kehitetty Takaisin opintoihin -mentorointi on opiskelijalta opiskelijalle tapahtuvaa
    vertaistoimintaa, jossa mentoriopiskelija tukee opintojen kanssa painiskelevaa tai opinnoista
    tauolla ollutta opiskelijaa opintojen jatkamisessa. Toiminnan tarkoituksena on vahvistaa
    opiskelijoiden hyvinvointia sekä opintoihin ja opiskeluyhteisöön kiinnittymistä.
    Mentorina toimit kaverina ja rinnalla kulkijana kanssaopiskelijalle tukemalla häntä saamaan
    uudelleen otteen opinnoistaan ja opiskeluarjestaan.
    Mentorina pääset kehittämään myös omia kohtaamistaitojasi, oppimaan lisää hyvinvoinnista sekä
    kerryttämään arvokasta mentorointi- ja ohjauskokemusta työelämääkin ajatellen. Mentorina teet
    merkityksellistä vapaaehtoistyötä, jonka mielekkyydestä voit saada voimavaroja myös omaan
    arkeesi. Lisäksi saat Nyyti ry:ltä todistuksen mentorina toimimisesta ja sinun voi olla mahdollista
    saada opintopisteitä vapaaehtoistyöstä myös korkeakoulultasi.
    Lue lisää ja hae mukaan 23.4.-20.5. välisenä aikana Nyyti ry:n verkkosivujen kautta:
    https://www.nyyti.fi/tule-mentoriksi-toiselle-opiskelijalle/ Huom! Haku voidaan sulkea jo
    aiemmin, sillä paikkoja on rajatusti saatavilla. Kannattaa toimia nopeasti!


  1. Ilmainen online seminaari

    Hei opiskelija!

    Kiinnostaako sinua, miten terveydenhuolto voidaan saada toimivammaksi liiketaloustieteiden ja erityisesti johtamisoppi leanin avulla?

    Suomen Lean-yhdistys järjestää jokavuotisen Sote-Lean -seminaarin, joka järjestetään tänä vuonna 8.5.2025. Tällä kertaa seminaari järjestetään täysin veloituksetta osallistujille ja online, joten kannattaa varata paikkansa seminaariin mahdollisimman pian! Seminaarin esite löytyy liitteenä ja seminaariin pääsee ilmoittautumaan alla olevasta linkistä. Nähdään seminaarissa!

    Ilmoittautumislinkki: https://www.lyyti.fi/reg/Sote-Leanonline25

    Ystävällisin terveisin,

    Suomen Lean-yhdistys


Iiro Lehti ja Laura Turunen
Tiedottaja ja Tiedotusvastaava
LKS ry ja HLKS ry
tiedottaja@lks.fi ja tiedotusvastaava@hlks.fi